Czym kierować się przy wyborze hostingu?

Hosting/serwer do produkt jak każdy inny, ma swoje cechy i przeznaczenie, dlatego przy wyborze hostingu warto zastanowić się czego potrzebujemy i warto wiedzieć czym powinien się charakteryzować taki hosting i na co zwracać uwagę.

Oto kilka ważnych cech:

  • hosting musi być niezawodny i bezpieczny
  • jeżeli zależy Ci na jakości usługi, wybieraj sprawdzoną marką, a nie firmę istniejącą od roku czy dwóch, nie mówiąc o tzw. „firmach krzakach”, oferujących bardzo tani hosting
  • firma hostingowa musi oferować w pełni profesjonalną usługę zarówno dla profesjonalistów jak i mniej doświadczonych amatorów
  • taki hosting musi posiadać odpowiednie parametry, aby móc w pełni korzystać z jego możliwości
  • cena takiego hostingu powinna być adekwatna do oferowanych usług

 

Oto kilka najważniejszych parametrów które powinien posiadać serwer, na które powinni zwrócić uwagę szczególnie początkujący webmasterzy.

Pojemność konta hostingowe

Podstawowy i dla wielu najważniejszy czynnik wybory hostingu. Czy więcej pojemności tym lepiej, jednak należy pamiętać, że małe i średniej wielkości strony wcale nie potrzebują tak wiele miejsca na dysku. Sytuacja się zmienia gdy przewidujemy wrzucać na naszą witrynę dużą ilość plików graficznych czy też video, które pochłaniają sporo Mega Bajtów.

Transfer danych

Drugi po pojemności aspekt, na który patrzą webmasterzy wybierając serwer. Każde wejście na twoją stronę łączy się z zużyciem transferu danych. Jeżeli na stronie mamy pliki o łącznej wadze 5 MB, to każde odwiedziny danej podstrony będzie pochłaniać około 5 MB transferu. Także jeżeli będziesz udostępniać jakiś plik do pobierania, to każde pobranie będzie równało się z transferem danych wynoszącym wagę pliku. Ale życzę każdemu, aby jego stronę odwiedzało tylu internautów, abyś się zaczął się martwić i transfer danych. Transfer danych jest często wykorzystywany do celów marketingowych, niektóre firmy oferują go „bez limitu”, jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to fizycznie niemożliwe, a duży transfer zwykle jest ograniczany przez użycie procesora.

Bazy danych

Bazy danych MySQL są wykorzystywane praktycznie przy każdym skrypcie. Dlatego każda strona oparta o CMSy potrzebuje jednej bazy danych. Kolejny skrypt to kolejna baza danych, dlatego w planie hosting powinna się znaleźć więcej niż 1 baza danych.

Statystyki

Statystyki strony to ważny element monitorowania popularności witryny, czy też analizy SEO. Zazwyczaj firmy oferują statystyki AwStats, zazwyczaj bo nie zawsze, czasem znajdziemy jedynie Webalizer, które są mało czytelne i mniej dokładne. Statystyki AwStats spełniają swoją podstawową funkcję. Mówią nam o liczbie odwiedzających, popularnych frazach, czy odwiedzanych stronach. Znajdziemy tam też info o odnośnikach czy krajach z jakich wchodzą na naszą stronę internauci.

Instalator aplikacji

Idealne rozwiązanie dla mniej doświadczonych, dzięki któremu kilkoma kliknięciami zainstalujesz popularne CMSy do tworzenia stron jak WordPress czy Joomla, czy też aplikacje sklepowe.

Konta FTP

Funkcja wykorzystywana przez bardziej doświadczonych webmasterów, lecz obowiązkowa przy każdy hostingu, gdyż wcześniej czy później będziesz musiał z niej skorzystać.

Webmail

Inaczej email przez www, dzięki tej funkcji w szybki i łatwy sposób sprawdzimy skrzynkę pocztową na naszym hostingu

phpMyAdmin

Funkcja dla nieco bardziej zaawansowanych, jednakże obowiązkowa dla każdego obecnie hostingu

Regularne kopie bezpieczeństwa

regularne backupy to gwarancja bezpieczeństwa naszych danych. Dobrze jest aby kopie bezpieczeństwa były wykonywane codziennie a ich czas przetrzymywania wynosił 7 dni

Okres próbny

jeżeli jakąs firma nie oferuje okresu testowego wynoszącego co najmniej 7 dni, najlepiej abyś o niej zapomniał. Przetestowanie i sprawdzenie jak wszystko działa to podstawa. Nie kupuj kota w worku.

Cena odnowienia domeny

często wybierając najtańszy pakiet, to cena domeny jest wyższa od ceny hostingu, szczególnie gdy mamy wykupionych więcej niż jedną domenę

Rating: 2.8/5. From 2 votes.
Please wait...

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *