Grupa H88 pod tą nazwą powstała w 2016 r. jednak początki firmy to rok 1999. W tej chwili H88 jest częścią spółki R22, która od 2018 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, i już to sprawia, że projekt jest bardzo poważny. Spółka zapowiada ekspansję poza granicami Polski szczególnie w europie środkowo wschodniej, czego potwierdzeniem było wkroczenie z przytupem na rynek rumuński. Wszystkie poczynania H88 można zobaczyć pod tym linkiem: https://r22.pl/grupa-r22/kamienie-milowe-grupy-r22/ . Grupa ta, zdaje się, chce przebojem zdobyć pozycję nr.1 na polskim rynku usług hostingowych. Liderami zawsze były home.pl i nazwa.pl, a za nimi była spora przepaść, w tej chwili jest H88 ze swoimi kilkunastoma markami. W komunikatach spółki R22 można poczytać o planowanych przejęciach firm spoza polski oraz konsolidacji polskiego rynku hostingowego oraz ujednolicenie ofert hostingowych. Trzeba jasno powiedzieć H88 już jest gigantem! Sami zobaczcie jakie marki już są w jej posiadaniu:
Ogicom.pl
Webhost.pl
Hekko.pl
Linuxpl.com
Futurehost.pl
Kei.pl
Biznes-host.pl
Superhost.pl
Domeny.pl
Seofabryka.pl
Blink.pl
Ionic.pl
Serwerydedykowane.pl
Minthost.pl
Czy to dobra wiadomość dla klientów obecnych i przyszłych? Niekoniecznie. Wiadomym jest, że im większa konkurencja tym lepiej dla klientów. A w tej chwili, marki które przez lata ze sobą konkurowały cenowo, są w posiadaniu jednego właściciela, więc nie ma tu mowy o realnej konkurencji. Niemal we wszystkich przejętych firmach ceny poszły w górę. Szczególnie jeżeli chodzi o najtańsze pakiety, podwyżki sięgają 100%. Widać, że H88 ma przede wszystkim zarabiać jak najwięcej. Całe te przejęcia były dość anonimowe, większość się o tym przekonało dostając fakturę, a to z Hekko czy Linuxpl, na której widniała już nazwa „H88”. To wszystko spotkało się z negatywnym odbiorem klientów, oraz obawy o jakość usług, które będą oferowane przez H88. Najwięcej zastrzeżeń i obaw jest pod kierunkiem kultowych wręcz marek jakimi są Hekko.pl i Linuxpl.com, które od lat miały ugruntowaną pozycję taniego i niezawodnego hostingu z dobrym supportem. Tak samo w pozostałych markach, można już zapomnieć o kontach hostingowych w granicach 50 zł ( mowa o cenach regularnych). Większość klientów zapewne zostało przy tych markach (w tym ja), bo przecież nikomu się nie chce przenosić swoich stron na inny hosting. Sądzę jednak, że jest pewna granica podwyżek cenowych, które ludzie są w stanie zaakceptować i oby H88 to rozumiało, bo firm hostingowych na polskim rynku jest masa.
Ale czy H88 jest tuż za plecami nazwa.pl i home.pl? Według danych jakie znalazłem w sieci, H88 ma około 300 tys. zarejestrowanych domeny i obsługuje około 160 tys. klientów. Według forum webhostingtalk.pl, które notabene zostało przejęte przez nazwa.pl i które pokazuje liczbę zarejestrowanych domen, H88 jest na trzeciej pozycji. Według tego rankingu nazwa.pl ma 24, 63 % udziału w rynku, home.pl 15,74 % udziału w rynku, a grupa H88 około 10 %, co plasuje ją na trzecim miejscu, jednak jeszcze ze sporą stratą do home.pl i nazwa.pl.
Ale szybko może to się zmienić! Spółka zdecydowanie rozwija się najszybciej z trojga i zapewne czekają nas kolejne przejęcia. Mając kapitał, spółka może w większym stopniu rozreklamować swoje usługi. Gdy stworzy jakąś autorską aplikację do prowadzenia sklepu ala Click Shop, lub kreator stron i wybierze jedną markę, którą zareklamuje np. telewizji, a do tego ceny będą niższe niż u „dwóch wielkich braci”, to pozycja lidera jest jak najbardziej osiągalna.
Miejmy tylko nadzieję, że H88 nie będzie jedynie molochem hostingowym i maszynką do robienia pieniędzy, a w przejętych markach nie pogorszy się jakość usług. No i oczywiście ceny, kluczowy aspekt dla wszystkich. Oby w gonitwie za pozycję lidera nie dogoniło ich także cenowo!