Ile zapłacimy za założenie strony internetowej w 2021 r.?

koszt założenia strony wwwStronę internetową dziś założyć jest banalnie prosto, przynajmniej w porównaniu do poprzedniej dekady. Nie musisz nic wiedzieć o kodowaniu HTML, CSS czy PHP. Wszystko zastąpiły gotowe skrypty, aplikacje(CMSy) i kreatory stron. Ale czy koszty założenia stron, blogów czy sklepów internetowych spadły? Niestety nie.

Kryzys związany z pandemią wywindował ceny usług związanych IT, gdyż ta branża, jako jedna z nielicznych, zyskała. W górę poszły ceny hostingu i serwerów VPS, kreatorów stron i innych powiązanych usług jak domeny. Ze świeczką szukać kont hostingowych za mniej niż 100 zł, co parę lat wcześniej nie było problemem.

Zatem cena konta hostingowego to wydatek około 200 zł. Za tą cenę znajdziemy solidną firmę i hosting z darmowym certyfikatem SSL. W mojej opinii, za chmurę do podstawowych stron firmowych, na które nie będą wchodzić tysiące osób dziennie, nie ma sensu przepłacać. Wyjątkiem mogą być strony z dużymi plikami video lub z dużą ilością wysokiej jakości grafiki, które generują duży transfer danych i zajmują więcej miejsca. Przykładowo za hosting w cyberfolks.pl (dawniej linuxpl.com, hekko.pl) trzeba zapłacić od 183 zł brutto. Cena rejestracji domeny w zależności od końcówki to wydatek od kilku to kilkudziesięciu zł. Często rejestracja domeny jest darmowa, a dopiero za odnowienie płacimy pełną stawkę, która wynosi około 100 zł. Jest to cena średnia, bo znajdziemy firmy, które za odnowienie domeny .pl inkasują 130 zł i takie, co życzą sobie 70 zł. Dalsze koszty zależą od tego, czy chcemy na własną rękę tworzyć witrynę, czy też zlecić to osobom trzecim.

 

Wordpress

Drugą kwestią jest aplikacja, na której będziesz zakładać stronę www. Najczęściej jest to WordPress lub Joomla!, a te są darmowe. Prawie każde konto hostingowe oferuje instalator aplikacji, dzięki któremu w prosty sposób zainstalujemy owe aplikacje. Oferują też wiele darmowych szablonów i dodatków. Zaś za szablony płatne, z większymi możliwościami edycji wyglądu i funkcjonowania strony, trzeba zapłacić od 200 zł do nawet 1000 zł. Jednak nie jest to konieczne, przy witrynach prywatnych czy hobbystycznych.

 

Do tego dochodzi własne logo i nagłówek, ale to nie jest zbyt drogie. Oferty stworzenia takiej grafiki np. w serwisie oferia.pl to koszt około 100 zł. Oczywiście, jeżeli chcemy super profesjonalną, spersonalizowaną grafikę, musimy zapłacić więcej. Podobnie jest w przypadku szablonów (motywów).  Kupując komercyjny szablon za 300 zł, jest on używany przez bardzo dużo osób, a wykonanie indywidualnego szablonu do WordPress lub Joomla! to koszt od kilkuset zł do 2000 zł, w zależności od naszych wymogów. Wdrożenie strony, jej konfiguracja to koszt mniej więcej 100zł /200 zł . Możemy dużo zaoszczędzić, jeżeli mamy czas i chęci do zabawy samemu. O ile Joomla! jest dość skomplikowany przy pierwszym użytku, to WordPress jest zdecydowanie bardziej intuicyjny, posiada też dużo większy wybór darmowych dodatków, co ważne wszystko instalujemy z poziomu „Kokpitu”, czyli panelu administracyjnego (nie musimy pobierać żadnych plików). Zarówno na temat WordPressa jak i Joomla! znajdziemy mnóstwo informacji w sieci, gdyż są to najpopularniejsze Systemy Zarządzania Treścią na świecie.

 

Jeżeli nie chcemy się bawić w webmastera, możemy stronę dla własnej firmy założyć za pomocą kreatora stron. Jest to mega uproszczone narzędzie, skierowane do amatorów, pozwalające szybko stworzyć własną witrynę oraz w łatwy sposób nią zarządzać. Mowa o kreatorach stron jako komercyjnych usługach, a nie darmowych ich wariantach, które znajdziemy na wykupionym hostingu, gdyż w mojej opinii, gdy decydujemy się już na zakup hostingu, lepiej skorzystać z WordPressa.

Ceny kreatorów stron zaczynają się od około 400 zł do 1000 zł. Dobrym wyborem może być polski kreator stron Webwavecms.  Za te pieniądze dostajemy gotowy projekt strony bazujący na gotowych szablonach, które możemy edytować i dostosować do naszych potrzeb. Naszym zadaniem jest dosłownie zamienienie i wstawienie własnej treści i grafiki. Kreatory stron są bardzo proste w obsłudze i intuicyjne, nie wymagają zakupu hostingu. O ich prawidłowe działanie jest odpowiedzialny usługodawca, ale trzeba zaznaczyć, że kreatory stron słabo się nadają do dużych rozbudowanych witryn.

Zatem podsumowując.

Strona oparta na WordPress/Joomla!:

  • Domena: 100 zł
  • Hosting: 200 zł
  • Gotowy szablon komercyjny: 300 zł
  • Grafika: 100 zł.
  • Konfiguracja: 100-200 zł
  • Indywidualny szablon: 1000 zł

 

Strona oparta o kreator stron:

  • Cena od 440 zł
  • Domena: 100 zł
  • Grafika: 100 zł

 

Warto pamiętać, że założenie strony to jedno, a drugie to sprawić aby ktoś ją odwiedzał. Ten dział nazywa się pozycjonowaniem i optymalizacją pod kątem SEO. Jeżeli nic o tym nie wiesz, to kosz takich usług może wynieść drugie tyle. Wszystko zależy od efektów jakie oczekujesz.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *