Jak WordPress stał się odpowiednikiem Google

wordpress

Aplikacja WordPress obecnie jest nr.1 na świecie, jeżeli chodzi a aplikacje blogowe, szeroko pojętych witryn internetowych czy nawet sklepów internetowych. Ze skryptu stricte blogowego stał się aplikacją uniwersalną. A mogłoby być inaczej!

Jak WordPress pokonał konkurencję

Kilkanaście lat temu WordPress miał sporo konkurencji. Głównymi rywalami był Joomla! i Drupal, były też inne aplikacje stricte blogowe. W szczególności Joomla!, w wielu aspektach prześcigał WordPressa. Aplikacja Joomla, miała o wiele więcej wbudowanych opcji, można było tworzyć na niej złożone serwisy i ogólnie bardziej zaawansowane strony internetowe z wieloma funkcjami. WordPress wydawał się skryptem dużo bardziej skromnym, nie było jeszcze tak wiele wtyczek, był ograniczony w stosunku do modułowych Joomla i Drupal.

Pamiętam, jak sam stanąłem przed wyborem i wybrałem Joomla!. Ale z biegiem lat, złożoność Joomla zaczęła być kłopotem, a prostota WordPressa plusem, gdyż do tej prostoty zaczęto dodawać coraz to nowe funkcje i możliwości. Społeczność zaczęła mocno się rozwijać, nowe darmowe wtyczki pojawiały się jak grzyby po deszczu, w przeciwieństwie do innych aplikacji, w których dodatki były prawie zawsze płatne.

WordPress coraz częściej był wybierane jako aplikacja domyślna dla każdego rodzaju witryny www, nie tylko bloga, jak to było wcześniej. Usługodawcy hostingowi, także dostosowywali hosting pod WP, tworząc nawet tzw. hosting pod WordPress. Prostota i duże możliwości sprawiły, że zwykli ludzie zakładający stronę www, wybierali właśnie WordPress.  Pojawiło się multum darmowych szablonów, które w łatwy sposób można było instalować z poziomu Kokpitu, dodatkowo szablony te można było edytować również z poziomu panelu administracyjnego.

Tak właśnie wyglądała monopolizacja witryn www. Były inne platformy i aplikacje, ale po co kombinować skoro i tak najlepszą jest WP. Stało się to samo, co wyszukiwarką Google. Jest masa innych, ale i tak większość wybiera Google.

Kolejnym kopniakiem popularności to wtyczka do prowadzenia sklepu WooCommerce, gdzie każdy, kto miał do czynienia z WP, mógł też założyć i prowadzić sklep internetowy i z łatwością go prowadzić. O dodatkach typu forum, już nie wspomnę. WordPress stał się uniwersalnym kombajnem i zostawił konkurencję daleko w tyle.

To czy pojawi się jakaś godna konkurencja, zależy od samych „twórców” WP. Jeżeli nie dadzą pretekstu i nie popełnią błędów w rozwoju aplikacji, to nie widzę tej konkurencji.

Zobacz także: >>> Jak założyć stronę www

No votes yet.
Please wait...

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *